Az ötlet annyira egyszerű, zseniális és annyira adja magát, hogy én is csak rácsaptam a homlokomra: "hogy ez miért nem jutott eddig még eszembe".
A két varázsszó a lízing és a bérlet. Az autó és ingatlanlízing mellett, bár valószínüleg sokan nem tudtunk róla, létezik domain/site lízing is. Itt található két külföldi példa.
Miben különbözik egy ilyen tranzakció a domain megvételétől?
Például a tulajdonjogban: a domain/site használatáért fizetünk egy adott periódusra. Tulajdonképpen béreljük az adott site-ot a felajánló kritériumainak megfelelően.
A dologban ráadásul az a plusz is megvan, hogy nem csupán egy címet vehetünk meg, hanem egy már kész site-ot is - azaz a termékeket és szolgáltatásokat a bedöglött, de még jó találati/látogatói számmal bíró oldalon, a sajátunkra cseréljük és learatjuk egy havi díj fejében a babért.
Megnéztem egy régebben üzemeltett, most csak költséget termelő oldalam látogatottságát, ami utoljára 2004-ben volt frissítve és havi 2000-3500 egyedi látogató fordul meg még mindig rajta, és a számuk visszanézve folyamatosan nő.
Végignéztem a hazai domain brókeri kínálatot, de sehol nem találtam ilyen szolgáltatást - csak venni és eladni lehet. Pedig ha egy kis költségvetésű vállalkozókkal teli ország létezik, akkor a miénk ilyen.
Hogyan is működhetne egy ilyen szolgáltatás?
A site tulajdonos a már bedöglött oldalát domain-estől áruba bocsátja egy oldalon. A havi költség mellett kikötheti, hogy milyen tartalmat engedélyez a tulajdonában lévő site-on, meghatározza azokat a kulcsszavakat és témakört, ami miatt őt látogatják és publikus statisztikát kellene közzé tennie.
Az árakat ezek a tényezők befolyásolhatják.
Hogy ki csinálhatna egy ilyen szolgáltatásból leginkább profitot?
Lehet, hogy nem is a hazai domain brókerek, hanem inkább a statisztikai rendszereket nyújtó cégek vagy keresőoptimalizálással foglalkozó cégek, akik a bérelt/lízingelt oldalhoz prémium szolgáltatást vagy speciális szaktudást nyújthatnának.
Véleményetek